ما در آزمایشگاه یادگیری ماشین دانشگاه یزد برآنیم تا سرویس‌دهنده پژوهش‌هایی کاربردی در حوزه‌های مختلف مرتبط با یادگیری باشیم. هدف ما تولید ثروت از طریق ایجاد نرم‌افزارهایی یادگیر محور است که سبب ایجاد دریچه‌های جدید در کیفیت زندگی باشد. معتقدیم که پژوهش بدون هدف تولید ثروت اتلاف وقت است و می‌بایست در این دوره کوتاه زندگی حداکثر اثربخشی را در کیفیت زندگی داشته باشیم.

ایده کاو

این محصول نرم‌افزاری سامانه‌ای هوشمند درحوزه عقیده کاوی، نظر کاوی و یا تحلیل احساسات برای پایش اطلاعات با هدف استخراج و تحلیل محتوایی مطالب و نظرات منتشر‌شده در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. نام ایده‌کاو نیز از همین موضوع نشأت گرفته‌است. چرا که این سامانه در واقع به کاوش ایده‌های مطرح‌شده در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد.

طبق تحقیقات و آمار منتشر‌شده در سال 2016 [1،2]، هر فرد در بیش از 5 شبکه اجتماعی عضو است و به طور میانگین، روزانه 1 ساعت و 40 دقیقه از وقت خود را در این شبکه‌ها صرف می‌کند. نوجوانان آمریکایی با صرف روزانه 9 ساعت از وقت خود برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی، در بین پرمصرف‌ترین مخاطبین این شبکه‌ها قرار دارند. با توجه به این آمار، شبکه‌های اجتماعی، منابعی بسیار مهم از لحاظ محتوا و اطلاعات تلقّی می‌شوند. همچنین به‌روز بودن و انتشار بسیار سریع اخبار و وقایع جدید در این شبکه‌ها، اهمیت آن‌ها را جهت پالایش و تحلیل محتوا بیشتر می‌کند. بنابراین با تحلیل صحیح بازخوردها در شبکه‌های اجتماعی برای خبری که به تازگی منتشر‌شده است، می‌توان به سرعت از افکار عمومی در مورد آن آگاه شد.

دنبال‌کردن مطالب و نظرات در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از منابع انسانی امکان‌پذیر است. ولی این کار بسیار پرهزینه‌ خواهد‌بود. سامانه‌ی نرم‌افزاری ایده‌کاو، علاوه بر این‌که دائماً مطالب و نظرات جدید در شبکه‌های اجتماعی را رصد می‌کند، با تشخیص روابط و تحلیل معنایی، جهت افکار عمومی را درباره‌ی موضوعات مطرح‌شده تعیین می‌کند. این رویکرد، یعنی تحلیل معنایی نظرات، در پژوهش‌ها با عنوان عقیده‌کاوی، تحلیل احساسات و یا نظر کاوی نام‌برده می‌شود.کاربران این سامانه با مشخص‌کردن موضوع مورد بررسی خود، مطالب و نظرات مربوطه در شبکه‌های اجتماعی را مشاهده می‌کنند و نرم‌افزار ایده‌کاو با تحلیل آن‌ها جهت افکار عمومی را درباره‌ی موضوع تعیین می‌کند. با توجه به این‌که حجم مطالب و نظرات می‌تواند بسیار زیاد باشد، تعیین سمت‌وسوی افکار مطرح‌شده توسط نرم‌افزار و بدون دخالت انسان، صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان خواهد‌داشت. علاوه بر این، سامانه‌ی ایده‌کاو، تمامی مطالب و نظرات را آرشیو کرده و در صورت نیاز تحلیل در بازه‌های زمانی مجزا قابل اجرا خواهد‌بود. این خصوصیت، امکان بررسی روند نظرات را برای کاربران فراهم می‌کند.

برای افزایش دانش در این حوزه، سعی می‌کنیم مطالب مفیدی که مرتبط با عقیده‌کاوی است را به صورت دوره‌ای در اختیار علاقمندان قرار دهیم.